Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Invitrogen™ SureCast™ Ammonium Persulfate (APS)
Experience superior performance, shelf life and convenience using SureCast polyacrylamide gel casting solutions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Owl™ EasyCast™ B1 Mini Gel Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with this assortment of heavy-duty one-piece combs, for use with the Thermo Scientific™ Owl™ EasyCast™ B1 Mini Gel Electrophoresis System.
| For Use With (Equipment) | Owl™ EasyCast B1 Mini Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Owl, EasyCast |
Thermo Scientific™ Owl™ D2 Wide-Gel Electrophoresis System Combs
Eliminate comb assembly with Thermo Scientific™ Owl™ D2 Wide-Gel Electrophoresis System Combs.
| For Use With (Equipment) | Owl™ D2 Wide Gel Electrophoresis System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
| Type | Glass Plate |
|---|---|
| Length (Metric) | 18 cm |
| For Use With (Equipment) | SE 660 Vertical Electrophoresis Unit |
| Quantity | 2/Pk. |
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ Owl™ ADJ2 Adjustable System Accessories
Designed for increased resolving distance on a limited number of samples
| For Use With (Equipment) | ADJ1 Giraffe™ Adjustable Gel Electrophoresis System |
|---|
| Length (Metric) | 10 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | SE 280 Mini Format Vertical Gel Electrophoresis Unit |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Type | Glass Plate |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Material | Glass |
Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual Gel System Replacement Parts
Ensure flat, even banding and crisp resolution with Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual Gel System Replacement Parts, which include replacement plates, gaskets and wedges.
| For Use With (Equipment) | Owl P82 Vertical Electrophoresis System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Cytiva Paper Bridge Pad for Multiphor ll Electrophoresis System
Paper bridge pad for electrophoresis
Invitrogen™ E-Gel™ Opener
A simple device specifically designed to quickly and efficiently open an E-Gel™ cassette
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ P2-CST Multiple Gradient Gel Caster Comb, 25 teeth
Cast one to five gels simultaneously with the Fisherbrand™ P2-CST Multiple Gradient Gel Caster, one of the simplest devices to cast gradient gels.
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand P2-CST System |
|---|
Invitrogen™ E-Gel™ Go! Adapter for E-Gel™ Power Snap Electrophoresis Device
Adapter enables use of low throughput E-Gel Go! agarose gels on E-Gel Power Snap Electrophoresis device.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Gel Box, 7 cm |
|---|
| For Use With (Equipment) | Gel Box, 7 cm |
|---|